leczenie jaskry warszawa - An Overview

Jaskra normalnego ciśnienia, nazywana także jaskrą niskiego ciśnienia, to rodzaj jaskry z otwartym kątem przesączania, w przebiegu której pomimo prawidłowego ciśnienia w oku rozwija się jaskra.

Niestety, obecnie jest to choroba nieuleczalna, choć medycyna stworzyła już skuteczne terapie, dzięki którym przy wczesnym wykryciu jaskry można zminimalizować ryzyko znacznego pogorszenia się jakości widzenia lub utraty wzroku. Leczenie jaskry polega na obniżaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą środków farmakologicznych lub – w przypadku zaawansowanego stadium choroby – operacji przeciw jaskrowej.

Pierwszy zabieg selektywnej trabekuloplastyki laserowej SLT wykonano na początku XXI wieku w Stanach Zjednoczonych. Mimo iż metoda ta była z początku traktowana z pewną dozą sceptycyzmu, w ciągu kilkunastu lat jej stosowania uznano ją za całkowicie bezpieczną, nie dającą uchwytnych skutków ubocznych.

Przeprowadzanie cyklicznej kontroli wzroku u lekarza okulisty jest bardzo ważne, ponieważ może przyczynić się do wykrycia choroby w odpowiednim momencie. Jest to kluczowa kwestia, która wpływa na znaczne polepszenie efektów końcowych wynikających z zastosowanego leczenia. Zarówno w przypadku badań kontrolnych, jak i wprowadzonego leczenia zawsze warto skonsultować się ze specjalistyczną kliniką, w której lekarz przeprowadzi z Państwem dokładny wywiad i szczegółowo zbada Państwa wzrok.

Wysoka jakość usług to zasługa wiedzy i umiejętności naszej kadry – specjalistów okulistyki z ponad twenty-letnim stażem w diagnostyce i leczeniu jaskry oraz AMD. Przez przeszło dwie dekady współtworzyłyśmy renomę placówek takich jak warszawski Instytut Jaskry i Chorób Oka czy Klinika Okulistyki CMKP, by dziś nieść pomoc pacjentom we własnym ośrodku – Centrum Okulistycznym Jaskra.

Diagnostyka jaskry polega na badaniu czy nerw wzrokowy dobrze działa. W tym celu sprawdza się pole widzenia i wykonuje badanie komputerowe tarczy nerwu wzrokowego HRT oraz badanie włókien nerwowych GDX. Badania te należy powtarzać two razy w roku. Leczenie jaskry polega głównie na obniżaniu ciśnienia w oku czyli przyjmowaniu specjalnych kropli. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu laserowego lub operacyjnego (laserowe leczenie jaskry).

W wielu przypadkach wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na jaskrę wymienia się pochodzenie i rasę. Afroamerykanie znacznie częściej chorują na jaskrę z leczenie jaskry warszawa otwartym kątem niż ludzie innych ras, a także są bardziej narażeni na rozwój tego schorzenia w młodszym wieku.

Jaskra, czyli choroba nerwu wzrokowego o nieznanej przyczynie występowania, powoduje znaczący wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Może to prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórki siatkówki, a w konsekwencji do trwałej utraty wzroku. Dzieje się tak, ponieważ ciecz wodnista wypełniająca przednią komorę oka z nieznanych przyczyn nie jest z niego odprowadzana, a tym samym nie zostają z niego usunięte szkodliwe produkty przemiany materii.

Jeśli ciecz wodnista nie jest odprowadzana z oka, ciśnienie w gałce ocznej wzrasta, co z kolei może uszkodzić nerw wzrokowy i komórki siatkówki, zawęża też pole widzenia i obniża ostrość wzroku. Dlatego nieleczona jaskra może być przyczyną ślepoty.

Jaskra wrodzona występuje u niemowląt i małych dzieci z powodu nieprawidłowego rozwoju układu drenażowego oka. Może być jedno- lub obuoczna.

W przypadku osób z podejrzeniem jaskry lub pacjentów z jaskrą z prawidłowym polem widzenia badanie wykonuje się raz w roku, a częściej powtarza się badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego.

pl materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu oraz polityki prywatności.

Komórki żerne usuwają drobiny barwnika i nieprawidłowe struktury beleczkowania, dzięki czemu robią miejsce do tworzenia się nowej, zdrowej tkanki. Efektem jest zmniejszenie oporu odpływu cieczy wodnistej z oka, a w konsekwencji - obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Celem podjętego leczenia jest utrzymanie funkcji widzenia, a co za tym idzie - jakości życia pacjenta. Istotne jest, aby zatrzymać publishępujące uszkodzenia nerwu wzrokowego, uzyskać stabilne parametry w badaniu pola widzenia oraz osiągnąć ciśnienie wewnątrzgałkowe, przy którym - u danego pacjenta - choroba nie będzie postępować.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *